Hakkımızda

1997 yılında dünyanın en iyi ve en kaliteli çam fıstığının yetiştirildiği Bergama ilçesine bağlı Kozak yöresinde 200m² bir alanda üretimine başlamıştır.
Habay Gıda, değişen ve gelişen dünya standartlarında üretim yapabilmek için 2009 yılında kendini yenileyerek 4000m² açık, 2000m² kapalı, toplamda 6000m² üzerine yeni bir fabrika kurarak üretimlerine devam etmektedir.
Habay Gıda, kaliteli üretimi ve güvenilir satış desteği ile yerli ve yabancı bir çok pazarın tercih ettiği bir üreticidir. Genişleyen Pazar ihtiyacı ve koşullara sağladığı uyum ve kendini yenileyen genç ve uzman kadrosuyla üretimine devam etmektedir.

Bölgemiz Hakkında

Türkiye’nin en kaliteli çam fıstıklarının yetiştiği, bir doğa cenneti olan Kozak Yaylasında, Antik Dönem’den bu yana çam fıstığı üretilmektedir. Deniz seviyesinden yaklaşık 600- 1000 metre yükseklikteki Kozak yaylasının her bir yanı upuzun, yemyeşil fıstık ağaçlarıyla doludur. Fıstık çamları ile kaplı olan bu yörenin Kozak adını almasının nedeni de bu meşhur bitki örtüsüdür. Doğal bitki örtüsünün fıstık çamı olduğu ve 5 milyon civarında fıstık çamı ağacının bulunduğu Kozak Yaylasında yetişen çam fıstıkları iri, dolgun ve beyaz olduğu için şöhreti sınırlarımızı aşmıştır. özellikle iç ve dış pazarlarda Bergama Kozak ürünü olarak tanınmaktadır. Ürünün kalitesi; Bu yörenin toprak yapısı, yağış rejimi, iklim koşulları ve yıllardır geçimini çam fıstığından sağlayan bilinçli üreticilerden kaynaklanmaktadır.

İzmir’in kuzeyinde, Bakırçay Havzası’nda yer alan Bergama, uygarlık tarihinin en önemli yerleşim alanlarından biri olup Antik Pergamon kenti üzerine kurulmuştur. Bölgenin tarihi, Tunç Çağı’na kadar gitse de Pergamon Antik Kenti’nin kurulduğu kalenin tepesindeki en erken buluntular MÖ 7 ila 6’ncı yüzyıllara aittir.
Kent, Helenistik Dönem’de ön plana çıkmış ve bu dönemde kurulan Pergamon Krallığı’na başkentlik yapmıştır. Kentte Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinin izlerini taşıyan, cami, han, hamam, şadırvan, havra, kapalı çarşı gibi sivil mimari örneği görülmeye değer çok sayıda yapı bulunmaktadır. Her tarafı tarih kokan kent, İzmir’in birçok ilçesi gibi, bir açık hava müzesi görünümünde olup kültür açısından İzmir’in en zengin ilçelerindendir.
Tıbbın atası Hekim Galenos ve parşömen kağıdı, ilçenin dünya kültür mirasına yaptığı en önemli katkılardandır. Parşömen, günümüze kadar insanlığın bulduğu en kaliteli yazı aracı olarak bilinmektedir. Bergamalılar, parşömen kağıdından yaptıkları kitaplardan oluşturdukları kütüphanede büyük bir kültür hazinesi yaratmış ve Mısır uygarlığı ile yarışmıştır.

Bergama, UNESCO tarafından Dünya’nın 999. mirası olarak ilan edilmiştir.